Feelings, opinions, experiences on birding, travel and bird photography by Gyorgy Szimuly, SzimiStyle.
Monday, September 10, 2007
Ferencmajor fishponds, Naszály, NW Hungary
As usual in every fall different ponds are emptied to get fishes out for the market. This makes us, bird-watchers, a nice opportunity to find something special for the area. Today some cool birds were found by one of our birding members. I went out with Szandra for a short time in the late evening./Mint az minden évben szokásos, idén is folyamatosan csapolják a tavakat az őszi lehalászások okán. Ez jó lehetőséget ad arra, hogy találjunk valami jó fajt a területre nézve. Egyik madarásztársunk ma eléggé jó fajokat talált napközben az egyik tavon. Ezekből szemezgettünk késő este a Szandrával.
Records/Adatok:
Eurasian Spoonbill/Kanalasgém 31 (Two birds ringed was seen. One of them was successfully read while the other was walking into a dike before being able to read the code. The read code is X2 on a light green plastic ring on both leg. This bird was first found on 12 July at Réti fishponds, Tata. The other bird wore a red plastic ring on the right leg. Based on the previous observation on 12 July it is supposed that the bird could be with the code of Y6./Két színes gyűrűs madarat láttam. Egyiket sikerült leolvasni, míg a másik sajnos egy árokba gyalogolt, mielőtt leolvashattam volna a kódot. A mindkét lábon levő világoszöld műanyag gyűrűn leolvasott kód X2 volt. Ezt a madarat előszőr július 12-én találtam a Réti-tavakon, Tatán. A másik madáron egy piros műanyag gyűrű volt a jobb lábon. A korábbi megfigyelés alapján feltételezhető, hogy a július 12-én leolvasott másik jelölt madárról volt szó, Y6-os kóddal.)
Little Egret/Kis kócsag 4
Bar-tailed Godwit/Kis goda 2
Common Greenshank/Szürke cankó 8
Spotted Redshank/Füstös cankó 15
Green Sandpiper/Erdei cankó 4
Common Sandpiper/Billegetőcankó 2
Red Knot/Sarki partfutó 1
Curlew Sandpiper/Sarlós partfutó 35
Dunlin/Havasi partfutó 25
Little Stint/Apró partfutó 70
______
Please don't hesitate to share your thoughts, feelings and comments on my blog or its content. That is very welcomed!/Kérlek ne tétovázz véleményt írni a blogomról, vagy annak tartalmáról. Szeretettel várom!
No comments:
Post a Comment